$ 3 heel for one apple ? Are you kid me ?
So, amidst all of this chaos, one Reddit user started the subr/loblawsisoutofcontrolto give people a place to document some examples of wild prices for groceries and other goods at all Canadian stores.#
1.For starters, this sweet deal on cheese:#
2.Or how about these $30.00 batteries:#
3.This sale price on Dunkaroos:#
4.But don’t worry — there are still great deals you can get as a savings member:#
5.Fruit and veggies shouldn’t be too bad, right? A couple of apples couldn’t hurt:#
6.At this point, it’s probably more efficient to just order a prime rib at a fancy restaurant:#
7.You probably knew chicken breasts were coming:#
8.This user did some tater tot research, with surprising findings:#
9.This salad wouldn’t even properly feed one person:#
10.As a grilled cheese lover, this one deeply disturbs me:#
11.I’d rather not do the math on the individual price for these 12 small cans of sparkling water:#
12.And it feels wrong to spend this much on a meal that isn’t even fresh:#
13.Yes, this is only one mango:#
14.Now I understand why chai lattes are so expensive:#
15.The math isn’t mathing on this one:#
16.$5 for chicken! That should be reasonable, right?#
17.I guess we have to decide if allergy relief is worth the cost anymore:#
18.This price for orange juice truly doesn’t feel real:#
19.Wait… I thought cereal was supposed to be a cheaper option:#
20.This small block of cheese:#
21.I guess we’re all getting burnt this summer:#
22.I could definitely finish this $7 bag of crackers in one sitting:#
23.This item, which you might not believe is actually expired:#
24.I’m certain I’ve never seen toilet paper this expensive before:#
25.And finally, this USB stick which, now on clearance, was originally sold for $70:#


























